Den 9. Februar mødes 20 eksperter i Schweitz til et møde i FEI, for igen at diskutere hvorvidt rollkur/hyperfleksion er en passende træningsmetode for heste. For at give støtte til modstanderne af rollkur/hyperfleksion i deres argumentation, er denne underskriftsindsamling oprettet.
Den 9. februar vil vi meddele FEI hvor mange mennesker der med deres underskrift her har udtrykt modstand mod rollkur/hyperfleksion. Deres mailadresse bliver ikke videregivet!
Når du skriver under via ovenstående link, er du med til at bede FEI om at: - formulere sig klart mod træningsmetoden rollkur/hyperfleksion. - FEI-reglementet skal tilpasses således, at brugen af rollkur/hyperfleksion i fremtiden vil være et brud på reglementet.
I Hesteinternatet af 1999 kan vi kun se, at det går for langsomt med at reagere mod alle de pinefulde lidelser, som topkonkurrence-heste dagligt kynisk og respektløst udsættes for i træningen. Giv hestene deres liv tilbage!